- 15-16 Sati
- Osiguranje
- Placanje na dan ture
- Prevoz
- Uputstvo
Pregled ture
Kekova – Demre – Mira tura iz Alanje
Kekova – Demre – Mira tura iz Alanje je tura kulture koju organizujemo svakodnevno. U ovom obilasku videcete najvece tursko ostrvo Kekova i potonuli grad oko njega, kamene grobnice, drevni grad Mira poznat po Rimskom pozoristu i crkvi Svetog Nikole. Imacete i sjajnu voznju brodom izmedju Kekova i Demre koja traje sat vremena. Takodje cete imati pauze za kupanje i fotografisanje.
Mira, u danasnjoj Turskoj, u provinciji Antalije Kale (Demre), drevni je likijski grad. Aladjadag je osnovan na plodnoj aluvijalnoj ravnici formiranoj zemljom koju je prenosio potok Demre (Miros) izmedju Akdaga (Masikitos) i Egejskog mora.
Demre, ranije Kale, jedan je od turistickih okruga provincije Antalije. Mira (Demre) je oduvek poznat kao jedan od najvaznijih gradova Licie. Najraniji novcici datiraju iz 3. veka pne, ali se procenjuje da je grad osnovan bar u 5. veku pne.
Drevni grad Mira, koji se nalazi u danasnjem okrugu Demre i oko njega, osnovan je na istoimenoj ravnici. Veza grada s morem omogucena je kanalom koji je dostupan zapadno od reke Miros (danasnji tok Demre). Pomorski transport i trgovina se takodje obavljala iz luke Andriake (Cajagzi) koja se nalazi na drugoj strani kanala. Dnevni grad Mira je posebno poznat po kamenim grobnicama iz Likijskog perioda, Rimskom pozoristu iz rimskog doba i crkvi Svetog Nikole (Deda Mraz) iz vizantijskog doba. Kamene grobnice, likijski natpisi i kovanice, Mira datiraju jos od 5. veka pne. Prema informacijama iz Strabona, Mira, koji je jedan od sest glavnih gradova Likijske lige, u likijskim natpisima se naziva Mirh.
To je period kada je Mira dozivela ogroman razvoj u 2. veku. U gradu koji je metropola Likijske Unije, sagradjene su i popravljene mnoge gradjevine uz pomoc likijskih bogatasa.
U Vizantijskom periodu Mira je postala jedan od vodecih gradova u pogledu administracije i religije. To pokazuje i slava koja je prezivela do danasnjih dana, Sveti Nikola. To duguje gradskom biskupu u 4. veku kada je nakon smrti dostigo nivo sveca i podignuta je crkva u njegovo ime. Od 7. veka Mira gubi na znacaju zbog zemljotresa, poplava i nanosa koje su doneli reka Demre i napadi Arapa i pretvara se u selo u 12. veku.
Danasnje rusevine su pozorista na juznom delu Akropolja i kamene grobnice sa obe strane. Prema istrazivanjima, izvan zidina iz Rimskog perioda, koje su danas prilicno netaknute, poticu iz Helenistickog perioda pa cak i pre 5. veka pne. Moguce je naici na rusevine graskog zida koje poticu iz 16. veka kao i brdo Akropolja i okolina. Pozoriste, smesteno na juznom delu Akropolja, odrazava karakteristike dobro ocuvanog pozorista iz Rimskog perioda, kako sa redovima sedista tako i sa binom. Pozornica se izdize do polovine drugog sprata.
Sa obe strane pozorissta nalaze se reljefne ili ravne kamene grobnice. Jedan od najzanimljivijih primera medju grobnicama Mira je reljefna grobnica koja prikazuje mrtve i njihove rodjake, i to su najbolje prilagodjeni primeri arhitekture drvenih kuca Likijaca. Takodje, mnogo kamene grobnice sa reljefima su postavljene jedna uz drugu na juznoj strani stene.
Dok idete u centar grada u blizini teatra rusevine kupatila sa leve strane puta su rani i zanimljivi primeri arhitekture cigle iz Rimskog perioda. Potreba grada za vodom ostvarena je kanalima koji su urezani u stenu blizu doline gde prolazi tok Demre. Mira, koji je jedan od sest gradova sa tri glasacka prava u Likojskoj konfederaciji, pokazuje koliko je bilo vazno biti imenovan za “najsjajniji grad”. Takodje je vazno da je Mira bila predstavljena u formi Kibele, najstarije boginje Anatolije i glavne boginje grada, u kovanicama ispisanim njenim imenom zajedno za kovanicama Likijske konfederacije. Mira je u proslosti bila glavni grad Licanske provincije. Od velikog znacaja za Hriscanski svet je i cinjenica da su je posetili Sveti Pavle i njegovi sledbenici.
Program:
- Polazak iz hotela
- Pauza za dorucak u Antaliji
- Drevni grad Mira (poseta drevnom teatru i kamenim grobnicama)
- Tura brodom, potopljeni grad, obilazak ostrva Kekova i pauza za plivanje
- Rucak u Miri
- Poseta crkvi Svetog Nikole u Miri
- Odlazak iz Mire
- Povratak u hotel (19:00 – 20:00)
Dodatne informacije i preporuke:
- Mozete poneti kupaci kostim i kameru/fotoaparat
- Polazak se organizuje iz svih hotela u centru Alanje, Kleopatra plaze, Mahmutlara, Kestela, Tosmura, Obe, Ulasa, Konaklija, Turklera, Avsalara, Okurdjalara
Cena ukljucuje
- Rucak
- Polasci iz svih hotela u centru Alanje, Kleopatrine plaze, Mahmutlara, Kestela, Tosmura, Obe, Ulasa, Konaklija, Turklera, Avsalara, Okurdjalara
- Ulaznice
- Osiguranje
- Tura brodom Demre – Kekova
- Besplatno za decu od 0-6 god
Cena ne ukljucuje
- Licni troskovi
- Pica
Raspored
Ponedeljak | 03:30 |
Utorak | |
Sreda | 03:30 - 20:00 |
Cetvrtak | |
Petak | 03:30 - 20:00 |
Subota | |
Nedelja | 03:30 - 20:00 |